Lehká, kyselá, ovocná  červená vína

Vinice podél pobřeží s Atlantickým oceánem dávají kromě lehkého bílého vína také červená vína,  stejně tak lehká, kyselejší vína s obsahem alkoholu kolem 11%. Zhruba 40% ze všech vín Vinho Verde jsou vína červená, typická svou tmavě červenou barvou, odstínem neobvyklým pro tento chladný region.

Červené Vinho Verde se hodí ke grilovaným sardinkám a tučným masům, jídlům z vnitřností a masovým specialitám. Často se prodává ve vysokých štíhlých lahvích stejně jako bílé Vinho Verde.

 

Bohatá, kulatá, plná červená vína

Horká léta v regionu Alentejo dávají hroznům cukr ale také bohatě ovocnou a plnou chuť.  Červená vína z Alenteja jsou vyráběna ze směsí různých odrůd, časté jsou například kombinace odrůd Tricadeira a Aragonez, Alicante Bouschet a Syrah, Touriga Nacional a Cabernet Sauvignon.

Tato vína mohou být těžká, kulatá a plná, nebo až hutná, někdy dozrávaná v dubových sudech, ale vždy jsou to vína chuťově bohatá a dobře pitelná. Tato červená vína kromě oblasti Alentejo najdeme také  například na horním toku řeky Douro nebo Tejo.

Relativně nízký obsah třísloviny taninu stojí za tím, že si tato vína snadno sednou, ale měli bychom volit spíše pokrmy s výraznou chutí, pokud nechceme, aby byla přebita výrazným vínem. Zvěřina, jehněčí, hovězí, vepřové, vnitřnosti, masové lahůtky, jednoduše připravená masa  nebo masa se složitými omáčkami, to vše jde skvěle k těmto červeným vínům. Obzvláště odrůda Touriga Nacional (pokud jen krátce zraje v dubových sudech) je skvělá k hovězímu, stejně jako Aragonez s jehněčím (zejména jehněčí na tymiánu).

  

Plná, robustní červená vína

Údolí řeky Douro (Douro Valley) je spolehlivým zdrojem těchto vín. I přes vysoký podíl tříslovin v  prvních letech svého života jsou červená vína z Douro vysoce elegantní s komplexní chutí, která pochází ze směsí hroznů, často se také setkáváme s tím, že staré druhy jsou pěstovány společně.

Jsou to vína, která dobře zrají a vyvíjí, tříslovina se zjemňuje, ovocná chuť měkne. Obecně řečeno, čím vyšší cena, o to více se vám může vrátit stárnutím vína.

Trás-os-Montes je region severně od Douro Valley, také hornatý, dává také tato robustní červená vína. Dalším regionem, který dává takto stavěná vína je Bairrada. V dobrých, horkých ročnících, jsou červená Bairrada vyráběná z tradiční odrůdy Baga  plná, s přiměřeně vysokou kyselinou a taninem, jenž dozrávají v lehká, komplexní, pikantní, sladová vína s vysokou originalitou.

 


Online vinotéka

RÁDI VÁM PORADÍME

602 545 668

vinoteka@umporto.cz

Kontaktní formulář

Štítky

sekt